  • PTHF100-894H
PTHF100-894H
advertisement
Manufacturer No:
PTHF100-894H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PTHF100-894H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTHF100-894H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Molybdenum Permalloy(MPP)
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTHF
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.300Dia 33.02mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    8A
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Lead Length
    19.05mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    23mOhm Max
  • Max DC Current
    8A
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    7.1A
  • Diameter
    33.02mm
  • Height
    33.02mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.51mm