  • PTKM100-50
PTKM100-50
advertisement
Manufacturer No:
PTKM100-50
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PTKM100-50
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTKM100-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    3.14A
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    55mOhm Max
  • Max DC Current
    3.14A
  • Frequency - Self Resonant
    4MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    500mA
  • Diameter
    15.87mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PTKM
  • Size / Dimension
    0.625Diax0.300W 15.87mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%