  • PTKM150R-894H
PTKM150R-894H
advertisement
Manufacturer No:
PTKM150R-894H
HK JDW NO:
79-PTKM150R-894H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM150R-894H
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Series
    PTKMR
  • Size / Dimension
    1.300Dia 33.02mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Toroidal
  • Current Rating (Amps)
    6.5A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    6.5A
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm Max
  • Max DC Current
    6.5A
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    2.3A
  • Diameter
    33.02mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.51mm
  • Width
    16.51mm