  • PTKM25R-121H
PTKM25R-121H
advertisement
Manufacturer No:
PTKM25R-121H
HK JDW NO:
79-PTKM25R-121H
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Step5Bar-code shipping tag
PTKM25R-121H
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    PTKMR
  • Size / Dimension
    0.820Dia 20.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    6.34A
  • Lead Pitch
    19.81mm
  • Lead Length
    10.16mm
  • Inductance
    25μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    17mOhm Max
  • Max DC Current
    6.34A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    3.3A
  • Diameter
    20.83mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm