  • PTN0805E1000BST1
PTN0805E1000BST1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0805E1000BST1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-PTN0805E1000BST1
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PTN0805E1000BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 100Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15120
Step5Bar-code shipping tag
PTN0805E1000BST1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTN
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Operating Supply Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm