  • PTS18126V125
PTS18126V125
advertisement
Manufacturer No:
PTS18126V125
HK JDW NO:
255-PTS18126V125
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
PTS18126V125
Description:
PTC RESETTABLE SMD 1812 6V 1.25A
Step5Bar-code shipping tag
PTS18126V125
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric), Concave
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PolyTron™, PTS1812
  • Size / Dimension
    0.179Lx0.128W 4.55mmx3.24mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    140mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Max Current Rating
    100A
  • Power Dissipation
    800mW
  • Max Voltage Rating (DC)
    6V
  • Current - Max
    100A
  • Hold Current
    1.25A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1.25A
  • Max Supply Voltage (DC)
    6V
  • Voltage - Max
    6V
  • Time to Trip
    400ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    50mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    140mOhms
  • Current - Trip (It)
    2.5A
  • Trip Current
    2.5A
  • Height
    680μm
  • Length
    4.73mm
  • Width
    3.41mm
  • Thickness (Max)
    0.027 0.68mm