  • PTS635SL25SMTR
PTS635SL25SMTR
advertisement
Manufacturer No:
PTS635SL25SMTR
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-PTS635SL25SMTR
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
PTS635SL25SMTR
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS635SL25SMTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    PTS635
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Rectangular Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    20,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    130gf
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    6.10mm x 3.70mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm