  • PTS635SL50
PTS635SL50
advertisement
Manufacturer No:
PTS635SL50
HK JDW NO:
174-PTS635SL50
Package:
Datasheet:
PTS635SL50
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS635SL50
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
    20,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    100mA
  • Operating Force
    130gf
  • Illumination Type
  • Outline
    6.00mm x 3.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    5.00mm