  • PTS645SK95-2 LFS
PTS645SK95-2 LFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS645SK95-2 LFS
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-PTS645SK95-2 LFS
Package:
Datasheet:
PTS645SK95-2 LFS
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PTS645SK95-2 LFS
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    PTS645
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Operating Force
    260gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    6.00mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    9.50mm