  • PTS645SL50SMTRLFS
PTS645SL50SMTRLFS
advertisement
Manufacturer No:
PTS645SL50SMTRLFS
Manufacturer:
C&K Components
HK JDW NO:
174-PTS645SL50SMTRLFS
Package:
Datasheet:
PTS645SL50SMTRLFS
Description:
Switch Tactile N.O. SPST Round Button Gull Wing 0.05A 12VDC 100000Cycles 1.27N SMD T/R
Step5Bar-code shipping tag
PTS645SL50SMTRLFS
    Select All
  • Contact Material
    Bronze, Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    60 °C
  • Min Operating Temperature
    -20 °C
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    9 mm
  • Current Rating
    50 mA
  • Contact Resistance
    100 mΩ
  • Max Current Rating
    50 mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    12 V
  • Mechanical Life
    100 kcycles
  • Operating Force
    1.27 N
  • Length
    6 mm
  • Actuator Length
    1.4 mm