  • PTSLR12066V500
PTSLR12066V500
advertisement
Manufacturer No:
PTSLR12066V500
HK JDW NO:
232-PTSLR12066V500
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
Description:
PTC RESET FUSE 6V 5A 1206
Step5Bar-code shipping tag
PTSLR12066V500
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric), Concave
  • Mfr
    Eaton - Electronics Division
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    PTSLR1206
  • Size / Dimension
    0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lead Spacing
  • Current - Max
    50 A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    5 A
  • Voltage - Max
    6V
  • Time to Trip
    2 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    1 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    13 mOhms
  • Current - Trip (It)
    10 A
  • Thickness (Max)
    0.047" (1.20mm)