  • PV10-56R-L
PV10-56R-L
advertisement
Manufacturer No:
PV10-56R-L
HK JDW NO:
583-PV10-56R-L
Package:
Datasheet:
Description:
Terminals Ring term 12 - 10 vinyl insulated
Step5Bar-code shipping tag
PV10-56R-L
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    122.46994g
  • Published
    2008
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13.2mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    31.242mm
  • Width
    9.65mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.230 31.24mm
  • Width - Outer Edges
    0.520 13.21mm