  • PV10-6RX-D
PV10-6RX-D
advertisement
Manufacturer No:
PV10-6RX-D
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV10-6RX-D
Package:
Datasheet:
PV10-6RX-D
Description:
Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.94mm 7.87mm Tin
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV10-6RX-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    7.87mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
    Tin
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Length
    27.94mm
  • Width
    7.87mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.100 27.94mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm