  • PV10-8FFB-2K
PV10-8FFB-2K
advertisement
Manufacturer No:
PV10-8FFB-2K
HK JDW NO:
583-PV10-8FFB-2K
Package:
Datasheet:
PV10-8FFB-2K
Description:
Quick Disconnect Terminal 10-12AWG 26.2mm 9.4mm Tin
Step5Bar-code shipping tag
PV10-8FFB-2K
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Terminal Type
    Flanged
  • Wire Cross Section
    6 mm2
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.200 (5.08mm)
  • Length
    26.162mm
  • Length - Overall
    1.030 26.16mm
  • Width - Outer Edges
    0.370 9.40mm