  • PV10-P55-E
PV10-P55-E
advertisement
Manufacturer No:
PV10-P55-E
HK JDW NO:
583-PV10-P55-E
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PV10-P55-E
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Published
    2009
  • Feature
    Brazed Seam
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    Yellow
  • Gender
    Male
  • Contact Finish
    Tin
  • Lead Length
    13.97mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    WIRE TERMINAL
  • Safety Approval
    UL
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Wire Cross Section
    6 mm2
  • Length
    27.94mm
  • Length - Overall
    1.100 27.94mm
  • Length - Pin
    0.550 13.97mm