  • PV14-10FNB-3K
PV14-10FNB-3K
advertisement
Manufacturer No:
PV14-10FNB-3K
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV14-10FNB-3K
Package:
Datasheet:
PV14-10FNB-3K
Description:
Fork Terminal 14-16AWG 21.84mm 7.87mm Tin Reel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV14-10FNB-3K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Reel
  • Published
    2005
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Tongue Inside Opening
    0.200 (5.08mm)
  • Length
    21.844mm
  • Length - Overall
    0.860 21.84mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm