  • PV14-14R-M
PV14-14R-M
advertisement
Manufacturer No:
PV14-14R-M
HK JDW NO:
583-PV14-14R-M
Package:
Datasheet:
PV14-14R-M
Description:
CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4
Step5Bar-code shipping tag
PV14-14R-M
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Depth
    11.7mm
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Safety Approval
    CSA; UL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Length
    28.448mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    1.120 28.45mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm