  • PV14-6RB-3K
PV14-6RB-3K
advertisement
Manufacturer No:
PV14-6RB-3K
HK JDW NO:
583-PV14-6RB-3K
Package:
Datasheet:
PV14-6RB-3K
Description:
Terminals VYL-RING 16-14 BLU #6
Step5Bar-code shipping tag
PV14-6RB-3K
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
  • Weight
    4.145834kg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
    Blue
  • Gender
  • Depth
    7.87mm
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
    Circular
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Length
    21.84mm
  • Width
    7.112mm
  • Thickness
    0.031 0.79mm
  • Length - Overall
    0.860 21.84mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm