  • PV18-6FX-MY
PV18-6FX-MY
advertisement
Manufacturer No:
PV18-6FX-MY
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV18-6FX-MY
Package:
Datasheet:
PV18-6FX-MY
Description:
Quantity:
In Stock : 286
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV18-6FX-MY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    925.328435g
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Tongue Inside Opening
    0.150 (3.81mm)
  • Length
    22.352mm
  • Length - Overall
    0.880 22.35mm
  • Width - Outer Edges
    0.300 7.62mm