  • PV18-6LFW-MY
PV18-6LFW-MY
advertisement
Manufacturer No:
PV18-6LFW-MY
HK JDW NO:
583-PV18-6LFW-MY
Package:
Datasheet:
Description:
Fork Terminal 18-22AWG 22.9mm 7.4mm Tin Bulk
Step5Bar-code shipping tag
PV18-6LFW-MY
  • Length - Overall
    0.900 22.86mm
  • Width - Outer Edges
    0.290 7.37mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Published
    2005
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Brazed Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • HTS Code
  • Contact Finish
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    FORK TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Tongue Inside Opening
    0.140 (3.56mm)
  • Length
    22.86mm