  • PV32H201A01B00
PV32H201A01B00
advertisement
Manufacturer No:
PV32H201A01B00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PV32H201A01B00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV32H201A01B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PV32
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Technology
    CERMET
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    8mm
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    230 deg
  • Diameter
    6.6mm
  • Height
    4.5974mm
  • Diameter - Outside
    6.6 mm