  • PV37W103C01B00
PV37W103C01B00
advertisement
Manufacturer No:
PV37W103C01B00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PV37W103C01B00
Package:
Datasheet:
PV37W103C01B00
Step5Bar-code shipping tag
PV37W103C01B00
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    340mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Grey
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Depth
    4mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Military Standard
    Not
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    2516
  • Rated Temperature
    85°C
  • Power Dissipation-Max
    250mW
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    6.7056mm
  • Length
    6.4mm