  • PVG5H103C03R00
PVG5H103C03R00
advertisement
Manufacturer No:
PVG5H103C03R00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PVG5H103C03R00
Package:
Datasheet:
PVG5H103C03R00
Description:
Quantity:
In Stock : 4936
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVG5H103C03R00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.9mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Military Standard
    Not
  • Working Voltage
    300V
  • Size Code
    1919
  • Rated Temperature
    70°C
  • Power Dissipation-Max
    250mW
  • Number of Turns
    11
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    3960 deg
  • Height
    3.7084mm
  • Length
    4.8mm
  • Width
    4.8006mm