  • PVX6012PBF
PVX6012PBF
advertisement
Manufacturer No:
PVX6012PBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-PVX6012PBF
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm), 4 Leads
Datasheet:
PVX6012PBF
Description:
IC RELAY PHOTOVO 400V 1A 14-DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVX6012PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    PVX, HEXFRED™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    50pF
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Output Voltage
    400V
  • Output Type
    AC, DC
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Max Supply Voltage
    400V
  • Voltage - Input
    1.2VDC
  • Output Current
    1A
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SP, SPST
  • Input Type
    DC
  • Optoelectronic Device Type
    TRANSISTOR OUTPUT SSR
  • Forward Current
    25mA
  • Max Output Voltage
    600V
  • Rise Time
    7ms
  • Relay Type
    Relay
  • Fall Time (Typ)
    1 ms
  • Voltage - Load
    0V~280V
  • RMS Current (Irms)
    1A
  • Max Input Current
    25mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    5A
  • Input Current
    25mA
  • On-State Current-Max
    1A
  • Isolation Voltage
    3.75kV
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    3.819mm
  • Length
    19.2mm
  • Width
    6.47mm