  • PVZ3A103C01R00
PVZ3A103C01R00
advertisement
Manufacturer No:
PVZ3A103C01R00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PVZ3A103C01R00
Package:
Datasheet:
PVZ3A103C01R00
Description:
Quantity:
In Stock : 7604
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVZ3A103C01R00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Carbon
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    3.6mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Military Standard
    Not
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    50°C
  • Power Dissipation-Max
    100mW
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    230 deg
  • Height
    1.8542mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3.0988mm