  • PWR220T-20-4700F
PWR220T-20-4700F
advertisement
Manufacturer No:
PWR220T-20-4700F
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR220T-20-4700F
Package:
TO-220-2
Datasheet:
PWR220T-20-4700F
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 470Ohm, Thick Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR220T-20-4700F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    1.749988g
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PWR220T-20
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Power Rating
    20W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Depth
    4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR220T
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    720 μm
  • Threshold Voltage
    97V
  • Height
    14.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm