  • PWR263S-20-3R00FE
PWR263S-20-3R00FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR263S-20-3R00FE
HK JDW NO:
103-PWR263S-20-3R00FE
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PWR263S-20-3R00FE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-20 Series, Thick Film, 3Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
PWR263S-20-3R00FE
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PWR263S-20
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    20W
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    PWR263S
  • Size Code
    4140
  • Height
    4.8768mm
  • Height Seated (Max)
    0.192 4.88mm