  • PWR6327N10R5FE
PWR6327N10R5FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR6327N10R5FE
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PWR6327N10R5FE
Package:
6327 J-Lead
Datasheet:
PWR6327N10R5FE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PWR6327N10R5FE
  • Package / Case
    6327 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PWR6327
  • Size / Dimension
    0.626Lx0.272W 15.90mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    10.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Epoxy Resin
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Height
    6.8072mm
  • Height Seated (Max)
    0.268 6.80mm