  • PX0575/20/63
PX0575/20/63
advertisement
Manufacturer No:
PX0575/20/63
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-PX0575/20/63
Package:
Datasheet:
PX0575/20/63
Description:
AC Power Entry Modules SNAP-IN 2MM PNL 6.3MM TAB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PX0575/20/63
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    PX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    32.4mm
  • Approval Agency
    CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Current
    15A
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Unfiltered - Commercial
  • Current - IEC
    10A
  • Accomodates a Fuse
  • Length
    22.5mm
  • Panel Thickness
    0.079 2.00mm