  • PX2EN1XX200PSCHX
PX2EN1XX200PSCHX
advertisement
Manufacturer No:
PX2EN1XX200PSCHX
HK JDW NO:
384-PX2EN1XX200PSCHX
Package:
Cylinder
Datasheet:
PX2EN1XX200PSCHX
Purchasing and Inquiry
PX2EN1XX200PSCHX Overview
As a convenience, the transducer is included in package Cylinder. Temperature should be set at -40°C~125°C on transducers in order for them to work reliably. The transducers are capable of operating well at 8V~30V supply voltage. Presented in a Bulk package, this electronic component contains the following features.
PX2EN1XX200PSCHX Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~125°C
PX2 series
Operating Pressure: 200PSI (1378.95kPa)
Operating Supply Voltage: 30V
PX2EN1XX200PSCHX Applications
  • Refrigerant pressure monitoring in HVAC/R systems
  • Kidney dialysis machines
  • Altitude Control of Drones and Flying Toys
  • Vertical velocity monitoring
  • Mobile altimeter / barometer systems
  • Health care applications (e.g. spirometry)
  • Waterproof watches and diving computers
  • Dry air system monitoring
  • Bike computers
  • Air brake pressure monitoring
Step5Bar-code shipping tag
PX2EN1XX200PSCHX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    PX2
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    8V~30V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    4 mA ~ 20 mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Output Type
    Analog Current
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Pressure
    200PSI (1378.95kPa)
  • Pressure Type
    Sealed Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/4 6.35mm NPT