  • PXB4220E-V33
PXB4220E-V33
advertisement
Manufacturer No:
PXB4220E-V33
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-PXB4220E-V33
Package:
256-BGA
Datasheet:
PXB4220E-V33
Description:
1.27mm Specialized Interface IC PXB4220 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
PXB4220E-V33 Overview
It fits well with the package [0].It comes in a Tray case.The component is installed in the way indicated by Surface Mount.The ability to supply 3.15V~3.45V volts is available with certain devices.Using the PXB4220can help you find related parts.The termination count on it is [0].Be sure to set the device to 3.3V.Potentiometers operate at a supply voltage of 85°C.The component is designed to work at a minimum temperature of -40°C.A telecom IC type of ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUITis used in the device.
PXB4220E-V33 Features
It is based on PXB4220.
Set the part at 3.3V volts
Telecom IC Type : ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT
PXB4220E-V33 Applications
There are a lot of Infineon Technologies PXB4220E-V33 Specialized Interface ICs applications.
  • HDTV
  • PDAs
  • T1/E1 Terminals
  • Audio and video routing
  • RGB switches
  • Medical Instrumentation
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Avionics and Military Systems
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • Sample-and-hold systems
Step5Bar-code shipping tag
PXB4220E-V33
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PXB4220
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Telecom IC Type
    ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    2.13mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm