  • PZM2.7NB2A,115
PZM2.7NB2A,115
advertisement
Manufacturer No:
PZM2.7NB2A,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PZM2.7NB2A,115
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 100Ohm ±5% 20μA @ 1V 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
PZM2.7NB2A,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PZM2V7
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    COMMON ANODE, 2 ELEMENTS
  • Power Dissipation-Max
    0.22W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    220mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    4.5%
  • Working Test Current
    5mA