  • PZM20NB3,115
PZM20NB3,115
advertisement
Manufacturer No:
PZM20NB3,115
HK JDW NO:
318-PZM20NB3,115
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±2% 70nA @ 15V -65°C~150°C 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
PZM20NB3,115
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Base Part Number
    PZM20
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    70nA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Voltage Tol-Max
    2.11%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.07μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    16.4mV/°C