  • PZM7.5NB2,115
PZM7.5NB2,115
advertisement
Manufacturer No:
PZM7.5NB2,115
HK JDW NO:
318-PZM7.5NB2,115
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 1μA @ 4V -65°C~150°C 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
PZM7.5NB2,115
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Base Part Number
    PZM7V5
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2.15%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    1μA
  • Voltage Temp Coeff-Max
    4mV/°C