  • Q2-LS-1/8-01-QX50FT
Q2-LS-1/8-01-QX50FT
advertisement
Manufacturer No:
Q2-LS-1/8-01-QX50FT
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-Q2-LS-1/8-01-QX50FT
Package:
Description:
HEATSHRINK 1/8"-50' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Q2-LS-1/8-01-QX50FT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Q2-LS
  • Feature
    Low Shrink Temperature
  • Part Status
    Active
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    65°C
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.125 (3.18mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.062 (1.57mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.019 0.50mm