  • QGPF-U500S12
QGPF-U500S12
advertisement
Manufacturer No:
QGPF-U500S12
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-QGPF-U500S12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QGPF-U500S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C With Derating
  • Series
    QGPF-U500S (500W)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    6.69Lx4.72W x 3.66 H 170.0mmx120.0mmx93.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    500W
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Max Output Current
    40A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Height
    92.964mm