  • QJD1210011
QJD1210011
advertisement
Manufacturer No:
QJD1210011
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-QJD1210011
Package:
Module
Datasheet:
QJD1210011
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 100A SIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
QJD1210011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    900W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X20
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    25m Ω @ 100A, 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 10mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10200pF @ 800V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    500nC @ 20V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V 1.2kV
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.025Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    250A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    1200V