  • QR/P18-18PB
QR/P18-18PB
advertisement
Manufacturer No:
QR/P18-18PB
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-QR/P18-18PB
Package:
Datasheet:
QR/P18-18PB
Description:
QR/P18 Series Plug, Male Pins IDC Gold Black 8.00μin 0.203μm 18 Positions Pitch: 0.059 1.50mm -40°C~105°C Tray Free Hanging (In-Line)
Step5Bar-code shipping tag
QR/P18-18PB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Connector Style
    Rack and Panel
  • Durability
    3000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    QR/P18
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.059 1.50mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    15mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    1A