  • QS74FCT162240TPA
QS74FCT162240TPA
advertisement
Manufacturer No:
QS74FCT162240TPA
HK JDW NO:
699-QS74FCT162240TPA
Package:
Datasheet:
Description:
DUAL Buffer, Inverting, Line Driver 5V 3-State Buffers 115mA 24mA
Quantity:
In Stock : 1010
Step5Bar-code shipping tag
QS74FCT162240TPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    4
  • Input Type
    TTL
  • Family
    FCT
  • Current - Output High, Low
    115mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting, Line Driver
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    5V