  • QSE-014-01-L-D-DP
QSE-014-01-L-D-DP
advertisement
Manufacturer No:
QSE-014-01-L-D-DP
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QSE-014-01-L-D-DP
Package:
Datasheet:
Description:
Differential Pair Array, Female Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 28 Positions Q Strip® QSE Gold Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
QSE-014-01-L-D-DP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Q Strip® QSE
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Ground Bus (Plane)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Differential Pair Array, Female
  • Number of Positions
    28
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.49mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Mating Information
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    675VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Length
    21.27mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.128 3.25mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 8mm 11mm 14mm 16mm 19mm 25mm