  • QTE-040-01-L-D-LC
QTE-040-01-L-D-LC
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-01-L-D-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QTE-040-01-L-D-LC
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-01-L-D-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.168 4.27mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Board Mounting Option
    SPLIT BOARD LOCK
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Q Strip® QTE
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Ground Bus (Plane), Locking Clip
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.97mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    675VAC V