  • QTE-040-09-L-D-A
QTE-040-09-L-D-A
advertisement
Manufacturer No:
QTE-040-09-L-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-QTE-040-09-L-D-A
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
QTE-040-09-L-D-A
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Ground Bus (Plane)
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
  • Depth
    6.73mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Length
    40mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.528 13.40mm
  • Stack Height (Mating)
    14mm