  • R04-11D30-110
R04-11D30-110
advertisement
Manufacturer No:
R04-11D30-110
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R04-11D30-110
Package:
120
Datasheet:
R04-11D30-110
Description:
Relay, 30 A @ 28 VDC/120 VAC, 28 VDC/120 VAC @ 30 A, 110 VDC, Open Frame, DPDT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R04-11D30-110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    120
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    60 °C
  • Min Operating Temperature
    -30 °C
  • Power Rating
    2 W
  • Current Rating
    30 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    120 V
  • Max Current Rating
    30 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    30 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    6 kΩ
  • Coil Current
    18.3 mA
  • Power Consumption
    2 W
  • Coil Voltage (DC)
    110 V
  • Coil Voltage (AC)
    110 V
  • Height
    58.2 mm
  • Length
    79.4 mm
  • Width
    63.5 mm