  • R172A0-051-D0790
R172A0-051-D0790
advertisement
Manufacturer No:
R172A0-051-D0790
HK JDW NO:
567-R172A0-051-D0790
Package:
Axial
Datasheet:
R172A0-051-D0790
Description:
NMB TECHNOLOGIES R172A0-051-D0790 AXIAL FAN, 172MM, 12VDC, 4.4A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R172A0-051-D0790
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    2.4lbs 1.1kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -22~158°F -30°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    R172
  • Size / Dimension
    Round - 172.7mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Max Power Dissipation
    211.2W
  • Current Rating
    4.4A
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • Life (Hours)
    70000 hours
  • RPM
    9300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    604.0 CFM (16.91m3/min)
  • Noise
    82.0 dB
  • Voltage Range
    30V~72VDC
  • Static Pressure
    6.050 in H2O (1507.1 Pa)