  • R1G175-AB75-24
R1G175-AB75-24
advertisement
Manufacturer No:
R1G175-AB75-24
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R1G175-AB75-24
Package:
Datasheet:
Description:
DC Motorized Impeller Centrifugal Ball Bearing 12V 8V to 14V 301CFM 66dB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R1G175-AB75-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Polyamide
  • Weight
    698.53225g
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    R1G175
  • Size / Dimension
    Round - 175mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power Rating
    27W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    2.50A
  • Ingress Protection
    IP20
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    301 CFM
  • Noise
    66.0 dB(A)
  • Voltage Range
    8V~14VDC
  • Diameter
    175mm
  • Height
    69mm