  • R1G280-AE45-52
R1G280-AE45-52
advertisement
Manufacturer No:
R1G280-AE45-52
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R1G280-AE45-52
Package:
Datasheet:
R1G280-AE45-52
Description:
Blowers Impeller/280mm 24VDC, 1031CFM, Ball
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R1G280-AE45-52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    R1G280
  • Size / Dimension
    Round - 281mm Dia
  • Feature
    Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    95W
  • Current Rating (Amps)
    4.60A
  • Ingress Protection
    IP42
  • Approval Agency
    CSA, EAC, UL
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • RPM
    1710 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Noise
    71.0 dB(A)
  • Voltage Range
    16V~28VDC
  • Diameter
    281.5mm
  • Height
    125mm