  • R2-56X5/16 2701
R2-56X5/16 2701
advertisement
Manufacturer No:
R2-56X5/16 2701
Manufacturer:
APM Hexseal
HK JDW NO:
80-R2-56X5/16 2701
Package:
Datasheet:
R2-56X5/16 2701
Description:
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 2-56
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2-56X5/16 2701
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Stainless Steel
  • Published
    2011
  • Series
    SEELSKREW®
  • Feature
    Self Sealing
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Machine Screw
  • Thread Size
    #2-56
  • Head Diameter
    0.181 (4.60mm)
  • Drive Type
    Phillips
  • Screw Head Type
    Pan Head
  • Length - Overall
    0.374 9.50mm
  • Length - Below Head
    0.313 7.95mm 5/16
  • Head Height
    0.063 1.60mm 1/16