  • R20GRN-5-0080
R20GRN-5-0080
advertisement
Manufacturer No:
R20GRN-5-0080
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-R20GRN-5-0080
Package:
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
R20GRN-5-0080
Description:
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
R20GRN-5-0080
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Orca R
  • Size / Dimension
    7.60mm Lx7.60mm W
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    80°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.00mm Dia
  • Luminous Intensity
    3 cd
  • Millicandela Rating
    3000mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    521nm
  • Height
    6.9mm