  • R2B100550R0J5G0
R2B100550R0J5G0
advertisement
Manufacturer No:
R2B100550R0J5G0
Manufacturer:
Anaren
HK JDW NO:
70-R2B100550R0J5G0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
R2B100550R0J5G0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, R2B Series, Thick Film, 50Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2B100550R0J5G0
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Series
    R2B
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Frequency
    18GHz
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    431.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.017 0.43mm