  • R2D250-AF10-12
R2D250-AF10-12
advertisement
Manufacturer No:
R2D250-AF10-12
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R2D250-AF10-12
Package:
Datasheet:
R2D250-AF10-12
Description:
EBM PAPST R2D250-AF10-12 CENTRIFUGAL FAN, 400VAC, WIRE LEADEDNew
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2D250-AF10-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.260A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Approval Agency
    CE
  • RPM
    2600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers, 3 Phase
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Material - Blade
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    158°F 70°C
  • Series
    R2D250
  • Size / Dimension
    Round - 250mm Dia
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    6 Wire Leads with Splice Terminals
  • Connector Type
    Wire
  • Power (Watts)
    160W